سپهر عمران > خدمات نقشه برداری در اصفهان > نقشه برداری زمینی در اصفهان
سپهر عمران

نقشه برداری زمینی

یکی از قسمت های تعیین کننده در ساخت یک ساختمان انجام صحیح امور نقشه‌ برداری به شکل درست است. چرا که مثل خشت اول در ساخت دیوار می‌ماند که اگر کج بنا شود کل عملیات ساختمان‌سازی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. آنچه که کارفرما باید برای نقشه برداری زمینی ساختمان بداند این است که در همه قسمت ها مهندسی ساختمان ساخت دیوار های نگهبان، تعیین بر و کف، تعیین محل صفر و صفر، اجرای صفحه ستون ها و اجرای ستون ها در ساختمان های فلزی همچنین قالب بندی در ساختمان های بتنی به این امر نیاز می باشد. در این گونه خدمات برای انجام امور ساختمانی لازم است از تیم های متخصص و کاربلد استفاده شود زیرا در صورت اشتباه یا خطا هزینه‌های جبران ‌ناپذیری به پروژه ساخت ساختمان تحمیل خواهد شد. استفاده از مهندسان با تجربه کارگاهی، تجهیزات مناسب و داشتن تعهد کاری سه رکنی است که شما به عنوان کارفرما برای انتخاب یک شخص برای انجام امور نقشه برداری ساختمان در یک پروژه عمرانی باید در نظر داشته باشید.


نقشه برداری ساختمان

هدف از نقشه برداری ساختمان چیست؟

اهداف رایج نقشه برداری ساختمان به صورت زمینی می توانند موارد زیادی را شامل شود. مستندسازی و تعیین وضعیت حال موجود یک زمین قبل از ساخت که در آن ویژگی های مهم زمین از لحاظ این عملیاتگزارش می‌شود.

نقشه برداری ساختمان

اهمیت نقشه برداری ساختمان قبل از ساخت چیست؟

عموماً پیش از ساختن یک پروژه ، عملیات نقشه برداری زمینی در ساختمانبه منظور تعیین حدود اربعه یک زمین انجام می شود. نتایج این مرحله برای تهیه نقشه های فاز صفر و یک مورد استفاده قرار می گیرند تا فرصت ها و ریسک یک پروژه مشخص شود.منظور از این مرحلهقبل از ساخت، تهیه یک تصویر رسمی و تایید شده از یک ملک مشخص در زمان مشخص است که همه موقعیت‌های حدود آن، به راحتی بااین عملیات ، مکان‌یابی میگردد و در قالب گزارش نهایی ارائه می شود.


تعیین بر و کف در نقشه برداری ساختمان

نقشه برداری زمینی یک ساختمانکاری بسیار تخصصی است که ابعاد حقوقی آن پر رنگ تر از ابعاد فنی آن است. یکی از مواردی در این خصوص می توان مثال زد، بحث تعیین بر و کف یک پروژه قبل از ساخت می باشد. بر و کف به ترتیب مختصات افقی و مختصات قائم یک پروژه است که در آن را می توان حدود ساختمان دانست و عملیات ساختمان پس از اتمام نباید از این حدود تجاوز کرده باشد. در عملیات ساختمان سازی ، پیمانکاران با شهرداری ها در خصوص بر و کف تعامل دارند و شهرداری ها معمولا نسبت به رعایت قواعد مربوط بسیار سخت گیر هستند. چند سال پیش، در یکی ازپروژه های ساختمانی به دلیل اشتباه پیمانکار در رعایت بر زمین، فونداسیون و کامل تا محلی غیرمجاز گسترش یافته بود که مشکلات زیادی برای کارفرما به وجود آورد. علت این اتفاق چیزی نبود جر سهل انگاری در این امر.

نقشه برداری ساختمان

نقشه برداری ساختمان

احداث ایستگاه های نقشه برداری زمینی

در هر پروژه نقشه برداری زمینی تعدادی نقطه با دقت و استحکام بالا ایجاد می شود که ایستگاه نقشه برداری نام دارند. در واقع این ایستگاهها پایه و اساس نقشه برداری منطقه بوده و برداشت عوارض بر اساس آنها انجام می گیرد. بنابراین بدیهی است که باید این نقاط از دقت و استحکام بالایی برخوردار باشند. جهت احداث ایستگاهها معمولاً از بتن های پیش ساخته با ابعاد استاندارد استفاده شده و این بتن ها به نحو مناسب در منطقه پراکنده و در محل های مناسب استقرار می یابند و پس از استقرار ایستگاه ها، عملیات شروع می شود.


برداشت عوارض و عملیات پیاده سازی آن در نقشه برداری زمینی

برداشت عوارض، اصلی ترین بخش هر پروژه نقشه برداری زمینی محسوب شده و در این مرحله کلیه عوارض طبیعی موجود در سطح زمین با توجه به مقیاس و دقت مورد نیاز نقشه و توسط دوربین برداشت می گردند و در عملیات برداشت زمینی علاوه بر برداشت توپوگرافی منطقه، عوارضی مانند آبراهها، نقاط تغییر شیب،راههای دسترسی و سایر عوارض مصنوعی موجود برداشت می گردند. سپس طلاعات بدست آمده در اختیار مهندس محاسب قرار می گیرد. مهندس محاسب با بهره گیری از اصول طراحی اقدام به براورد کلیه اطلاعات لازم می کند تا نقشه های نهایی بدست می آید.

نقشه برداری ساختمان

سابقه شرکت سپهر عمران | پیمانکار نقشه برداری زمینی در اصفهان

شرکت مهندسین مشاور سپهر عمران با کادری مجرب و متخصص در زمینه نقشه برداری زمینی پروژه های عمرانی رقابت خود را با رقبای خود تحت همین عنوان شروع کرد و همواره با تجارب به دست آورده گام های محکم تری در پروژه های بعدی برداشته و توانسته پیشرفت چشم گیری در این زمینه به دست آورد. شرکت پیمانکاری نقشه برداری زمینی در اصفهان با مهندسین مشاور خود توانسته با بهره گیری از تجهیزات روز و متخصص کار خود را ادامه داده و موفق به عقد پیمان های مختلف با ادارات و ارگانهایی از قبیل جهاد سازندگی ، شرکت برق منطقه ای ، شرکت آب و فاضلاب ، تعاونی های مسکن ، شهرداریهای سطح استان، ستاد بازسازی مناطق زلزله زده ، اداره کل اوقاف و امور خیریه و ..... گردید.
هم اکنون شرکت مهندسین مشاور سپهر عمران در شهر اصفهان با افزایش و به روز کردن لوازم و تجهیزات خود موفق به گسترش خدمات خود در سراسر کشور گردیده است. این شرکت علاوه بر این خدمات با استفاده از دانش روز فتوگرامتری و نرم افزارهای مربوطه و با بهره گیری از پرنده های بدون سرنشین خود ( پهپاد ) کلیه عملیات نقشه برداری مسطحاتی و ارتفاعی اعم از کاداستر شهری و نیمه شهری و توپوگرافی را با سرعتی بسیار بالا و منطبق بر استانداردهای سازمان نفشه برداری به انجام میرساند.


نقشه برداری پیمانکاری
نقشه برداری پیمانکاری
نقشه برداری پیمانکاری
تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت عمرانی سپهر عمران می باشد