سپهر عمران > خدمات عمرانی > مقاوم سازی با frb در اصفهان

مقاوم سازی با frb در اصفهان

سپهر عمران شرکت مقاوم سازی با frb در اصفهان

دلایل متفاوتی برای فرسوده شدن سازه ها و ساختمان ها وجود دارد از جمله وارد آمدن صدمه و ضربه به ساختمان ، اضمحلال مواد، افزایش بار و ... می باشد. اما بشر همواره تلاش نموده تا با صرف کمترین هزینه و زمان، از روش های مقاوم سازی ، نگهداری و ترمیم بهره گیرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی مواد، مصالح جدید به بخش ساختمان وارد گردیده که در مقاوم سازی ساختمان به کار گرفته می شود. از جمله یکی از روش های جدید مقاوم سازی برای ساختمان ،  استفاده از  frp می باشد. 
شرکت سپهر عمران در اصفهان با داشتن کادری مجرب در انجام کلیه خدمات عمرانی و ساختمانی خدمات مربوط به مقاوم سازی با frb در اصفهان را با بالاترین کیفیت ارائه می دهد. خدمات شرکت مقاوم سازی در اصفهان سپهر عمران شامل کلیه خدمات مقاوم سازی با frb در قسمت های متنوعی از سازه ، از جمله مقاوم سازی ستون ها با FRP، مقاوم سازی تیر با FRP، مقاوم سازی دال با FRP و مقاوم سازی دیوار با FRP . از کامپوزیت های الیاف کربن CFRP می توان در تقویت ستون ها، تقویت تیرهای بتنی، مقاوم سازی دال های بتنی ، مقاوم سازی اتصالات بتنی، مقاوم سازی دیوارهای برشی بتنی، مقاوم سازی دیوارهای آجری، مقاوم سازی پایه و عرشه پل های بتنی استفاده نمود و . . . را شامل می شود.

مقاوم سازی با frb در اصفهان

frp چیست؟

frp به شکلها و چگالی های سطحی مختلفی بصورت ورقه های چند لایه که به آنها لمینت FRP گفته می شود و یا بصورت شیت که مانند پارچه دارای تار و پود می باشد و قابل خم شدگی و پیچش روی ستون و سطح المانهای سازه ای جهت مقاوم سازی می باشد. در بیشتر موارد سیستمهای FRP به شکل پروفیلهای نازک تولید شده و در مواقعی که از ظاهر آنها بتوان در نازک کاری و پوشش نهایی ساختمان استفاده کرد بکار گرفته میشود. با وجود اینکه مصالح FRP نسبت به دیگر مصالح متعارف مانند فولاد و بتن گرانتر می باشد اما به هنگام اجراء هزینه های مرتبط با اجراء شامل دستمزد نیرو های بکار گرفته شده و عدم نیاز به تجهیزات خاص نسبت به دیگر سیستمهای مقاوم سازی ساختمان ارزانتر می باشد.


اجزای تشکیل دهنده FRP :

در مجموع چهار نوع الیاف، برای سیستم مقاوم سازی با frp استفاده میشود که عبارتند از : 
GFRP با الیافی از جنس شیشه،
CFRP با الیافی از جنس کربن،
AFRP با الیافی از جنس آرامید،
و الیاف بازالت می باشد


FRP چیست؟
FRP چیست؟
FRP چیست؟

انواع محصولات frp:

۱.ورق frp : ورقه‌هایی با ضخامت چند میلیمتر که بر حسب نیاز و نوع استفاده از جنس کربن، شیشه، بازالت و آرامید می‌باشد.
۲.الیاف کامپوزیت frp : الیاف کامپوزیت frp پارچه‌هایی در یک یا دو جهت هستند. این الیاف به رزین آغشته و در محل به frp تبدیل می‌شوند تا به صورت خارجی به عضو آسیب‌دیده چسبانده می‌شوند.
۳. کابل:  طناب و تاندون‌های پیش‌تنیدگی، محصولاتی شبیه میله‌های کامپوزیتی frp، ولی به صورت انعطاف‌پذیر هستند، که در سازه‌های کابلی و بتن پیش تنیده در محیط‌های دریایی و خورنده کاربرد دارند. این محصولات در اجزاء پیش‌تنیده در مجاورت آب نیز بکار گرفته می‌شوند.
۴.میلگرد frp که از جنس میلگردهای کامپوزیتی است. که در سازه های متنوعی استفاده می شوند.

مقاوم سازی با frb در اصفهان

مزایای مقاوم سازی با استفاده از frp:

  • مقاوم سازی با frp نسبت به روش های سنتی تداخل کمتری در کاربری ساختمان در حین اجرا ایجاد می کند. در مواردی که استفاده از ماشین آلات سنگین و یا توقف کاربری ساختمان در هنگام اجرا امکان پذیر نیست استفاده از الیاف پلیمری (FRP) تنها روش مقاوم سازی می باشد.مهمترین مزایای استفاده از روش مقاوم سازی با frp نسبت به سایر روشهای مقاوم سازی ساختمان عبارتند از :
  • سریع بودن روش مقاوم سازی با FRP نسبت به سایر روشهای مقاوم سازی ساختمان.
  • وزن کمتر
  • نیاز به تخریب کمتر بخشهایی از سازه و بازسازی کمتر
  • مقاومت زیاد frp در برابر خوردگی
  • حمل و نقل آسان و سرعت در اجرا به دلیل وزن کم frp 
  • ارزان تر بودن روش استفاده از مقاوم سازی با frp
مقاوم سازی با frb در اصفهان

کاربردهای frp در مقاوم سازی :

می توان از frp در بخش های مختلف سازه های ساختمانی و غیر ساختمانی استفاده کرد. از کاربردهای معروف frp می توان به :
مقاوم سازی و تقویت خمشی و برشی دیوارهای برشی بتنی 
تقویت اتصالات با frp
فزایش مقاومت در برابر افزایش بار و عوامل محیطی از جمله خوردگی، رطوبت، تغییر دما و….
مقاوم سازی و بهبود عملکرد لرزه ای تیر بتنی،دال بتنی، ستون بتنی
پایه پل ها،پایه و ستون های فرو رفته در آب
دیوار حائل بتنی و دیوار برشی بتنی
دودکش صنعتی، برج خنک کننده، سیلو، فونداسیون‌،لوله زیرزمینی، لوله فولادی، لوله GRP، لوله بتنی، کانال زیرزمینی، مخزن زیرزمینی، مخزن فولادی، مخزن بتنی، حوضچه آرامش، اسکله، اجزای بتن پیش ساخته، دکل تأسیسات شهری، چاهک‌های فاضلاب و ... اشاره نمود.

FRP چیست؟

مراحل اجرای مقاوم سازی با FRP در اصفهان :

جهت نصب و اجرای frp در مقاوم سازی با frp ، در سایر سطوح، چهار مرحله کلی وجود دارد که شامل موارد زیر است:
۱.تعمیرات اولیه و فراهم نمودن شرایط : ابتدا باید درصورت نیاز بتن معیوب و یا تخریب شده را جدا کرده و کلیه سطوح سازه باید تمیز ، سالم باشد یا هرگونه موادی که موجب اختلال در چسبندگی الیاف frp به سطح سازه می‌شوند را باید تمیز نمود.
۲.آماده سازی سطوح frp :تخریب قسمت های آسیب دیده در اثر حمله مواد شیمیایی شامل کلرید ها، سولفات ها و … ایجاد لایه جدید و پرکردن خلل .
۳.نصب سیستم frp :به دو روش نصب دستی یا  نصب نوار frp پیش ساخته انجام میشود.
۴.عمل آوری frp: این مرحله شامل کارهایی می شود که باعث محافظت از قطعه مقاوم سازی شده با frp با حضور ناظرهای تربیت شده ای برای کنترل کیفیت frp می باشد. 

مقاوم سازی با frb در اصفهان

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت عمرانی سپهر عمران می باشد