سپهر عمران > خدمات عمرانی > آرماتور بندی در اصفهان

آرماتور بندی در اصفهان

سپهر عمران مجری آراماتور بندی در اصفهان

مجموعه مهندسی سپهر عمران ، سعی نموده است با بهره گیری از کارشناسان و مهندسین در زمینه  کلیه خدمات ساختمان سازی از جمله آراماتور بندی در اصفهان ، طراحی سازه سبک ، مقاوم سازی ساختمان ، سفت کاری و نازک کاری ، اسکلت فلزی ، فوندانسیون پیش ساخته با تکنولوژی های روز را با بالاترین کیفیت ارائه می دهد. برای ثبت سفارش و دریافت مشاوره می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید یا از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

آرماتور بندی

آرماتور بندی (استفاده از میلگرد در داخل بتن)

آرماتور بندی از مهم ترین و حساسترین بخش های اجرایی در ساختمانهای بتنی است. به این جهت که اگر  اصول و قوانین در اجرای آرماتور بندی و اسکلت به درستی رعایت نشود، ممکن است تحمل سازه ها در برابر نیروهای برشی ، کششی و فشاری ، کمتر از مقدار محاسبه شده باشد و در طول زمان کوتاهی در مقابل این نیروها از همدیگر گسیخته شوند. برای جبران این نقص در بتن از فولاد به صورت میلگرد آجدار یا ساده استفاده می‌شود. نوع و سایز میلگردها و نحوه چیدمان و اجرای آنها توسط مهندس ناظر تعیین می شود و بصورت نقشه اجرایی در اختیار پیمانکار ساختمانی یا آرماتور بند قرار می گیرد. شرکت سپهر عمران با تخصص در زمینه آرماتور بندی در اصفهان زیر نظر مهندسان و پیمانکاران متخصص و تجربه چندین ساله توانایی هر گونه مقاوم سازی و آرماتور بندی در اصفهان را خواهند داشت.


انواع و مشخصات آرماتور :

میلگردها بر اساس نوع آلیاژ و شکل ظاهری شان طبقه بندی می گردند. در ایران، از ۳ نوع میلگرد می توان استفاده نمود.  از جمله میلگردهای ساده با مقطع دایره و سطحی مسطح، میل گردهای آجدار و آجدار تابیده با آلیاژسخت و یا نیمه سخت.  
برای شناسایی و تشخیص آرماتورها از یک دیگر، آن‌ها را با عدد قطر اسمی معرفی و با مقاومت مشخصه طبقه بندی می‌کنند. مانند S۲۲۰، S۳۰۰، S۳۵۰، S۴۰۰ و S۵۰۰ که برای آرماتورهای بتن مسلح استفاده می شود.

کاربرد آرماتور در قطعات بتنی :

موارد استفاده از آرماتور در قطعات بتنی تحمل نیروهای کششی ،تحمل نیروهای برشی و تحمل نیروهای فشاری وارد بر سازه است. بتن در حقیقت شکننده است ، در برابر نیروهای فشاری، مقاومت مناسبی دارد، اما در برابر نیروهای کششی مقاومت اندکی ا خود نشان می دهد. برای بالا بردن مقاومت کافی در برابر این نیروها و اصلاح ضعف آن، می توان از فولاد استفاده نمود.

آرماتور بندی

خم کردن آرماتورها :

  • آراماتورهای تا قطر ۱۲ میلیمتر را میتوان با دست خم کرد ولی آرماتورهای بزرگتر را باید با استفاده دستگاه مکانیکی مجهز به فلکه خم ، خم نمود.
  • سرعت خم کردن نیز باید با نظر مهندس کار گاه و متناسب با درجه حرارت محیط باشد.
  • آراماتور‌ قبل از خم باید کاملاً صاف شده باشد .
  • از چکش کاری جهت خم کردن بپرهیزید. 

ضوابط در خم کردن آرماتور

حداقل قطر فلکه خم کن متناسب با نوع فولاد و قطر آرماتور است و باید بوسیله مهندس محاسب و مهندس کار گاه تعیین شود. سرعت خم کردن متناسب با نوع فولاد و دمای محیط انتخاب می‌شود. در مورد آرماتورهای سرد اصلاح شده، سرعت خم کردن با روش تجربی به دست می‌آید. در دمای کمتر از ۵- درجه سلسیوس خم کردن آرماتورها مجاز نیست. باز و بسته کردن خم‌ها به منظور شکل دادن مجدد و مصرف آن در محل دیگر به هیچ وجه مجاز نیست.

آرماتور بندی

۸ نکته مهم در اجرای آرماتور بندی :

۱- قبل از اجرا و زمانی که بتن ریخته میشود ، آماتور ها نباید زنگ زده و یا به روغن آغشته بوده و در صورت وجود آلودگی باید ابتدا به پاکسازی آنها قبل از اجرا اقدام نمایید.
۲- در اجرای آرماتوربندی نباید میلگردهای متقاطع راه به هم جوش داد.
۳- باید در خاموت گذاری نیز ضوابط را به درستی اجرا نمود. آرماتورها دو دسته طولی (آرماتورهای اصلی) و عرضی (خاموت) هستند. یکی از وظایف خاموت ها نگهداری آرماتورهای طولی و جلوگیری از کمانش آنها در هنگام فشارهای زیاد است. 
۴- فاصله ی خاموت ها از یکدیگر باید حدود بیست سانتی متر باشد .
۵- خاموت ها باید توسط سیم آماتور بندی به آرماتور های طولی بسته شود و در واقع به تمام میلگرد های طولی مهار شوند.
۶- تمام میلگرد ها باید توسط قیچی مخصوص برش داده شوند. زیرا اگر میلگرد ها توسط دستگاه هوا رش داده شوند، چند سانتی متر بریده شده با حرارت ، غیر قابل استفاده می شود.
۷- برای اینکه پوشش بتنی روی میلگرد ها دارای ضخامت مناسبی باشد باید فاصله بین میلگرد ها تا سطح قالب بندی، حداقل پنج ممیز دو سانتی متر باشد. همچنین با این کار پیوستگی بین بتن ها ایجاد شده و میلگرد از زنگ زدگی و خوردگی میلگرد ها را محافظت می شود و باعث افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله و بالا رفتن عمر پی ها میگردد.

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت عمرانی سپهر عمران می باشد